10.3 C
Ankara
7. Aralık. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-Sebebim Aynı

Mehtap Akgül Yazdı-Sebebim Aynı

Mehtap Akgül Yazdı-Sebebim Aynı

Kıymetli okurlarım; otizm bir farklılık durumudur.
Aslında “iletişimde içsel motivasyonu zengin, ama dış hayata motivasyon, uyum ve iletişim küskünlüğü” olarak da otizm tanımlanabilir.

Otizmde iletişim yöntemleri arasında, yapılan bilimsel araştırmalara göre, floortime ile (oyun terapi ) sağlanan gelişim neticesinde otizmli birey spektrumunda ki yerini değiştirebilmektedir.

Bugün, otizmli bireylerinde ailelerinin toplumda yaşadığı sorunlara yönelik geliştirdiğim önerilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

OTİZM VE TOPLUM

Aslına bakılırsa otizm ve özel eğitim gibi alanlar ile ilgilenen eğitimcilerin, psikologların veya alana ilgi duyan insanların üzerine düşen belli başlı görevler vardır. Toplumu otizm konusunda bilgilendirmek en önemli görevler arasındadır. Bugün değerlendirildiğinde, sadece otizm için değil tüm özel gereksinimli bireyler ve onların ailelerine belli başlı problemlerini temel kaynağı “toplumsal bilinç, toplumsal empati” kazanımı kavramı irdelenebilecek durumdadır.

Otizmli çocuğu olan bir aile için en zor aşamalardan biri, tanı koyulma aşamasıdır. Hele ki doktorunuz bu alanda yeterli bilgi birikimine sahip olmasına rağmen, bu aileye yanlış bir tutumla tanıyı söylemişse o ailenin vay haline…

Otizmin ne olduğunu hiç bilmeyen insanların otizmli bir çocuğa veya onun ailesine doğru bir yaklaşım tarzı ile davranmasını beklemek aslında çokta doğru değildir. Toplumda tanılı veya tanıyı koyan bireyler ile bu tanıyı almış kişilerle aynı alanı soluyan bizler; öğrenerek, araştırarak, bilerek doğru bilgiye ulaşarak ve doğru davranarak huzurlu bir topluma kavuşabiliriz. Otizmli çocukların ve ailelerinin tam beklediği de budur. Ailelerin akran uyumu için okula verdikleri otizmli çocuklarını umutla süsledikleri okul yollarını, biraz empatili yaklaşım sergileyerek, hissederek onların daima yanında olmayız, mesajını vermek biz vicdanlı Türk toplumuna yakışır bir tutum, böylece sergilenmiş olur.

Elbette ki bu gibi farkındalık çalışmalarında, toplumsal sorunlarımızda da devletimizin desteğine ve gücüne de ihtiyacımız bulunmaktadır.

Ancak, toplumsal huzur, önce bireylerden toplumdaki bireylere de geçtiğini bilirsek eğer doğru yaklaşımımızı da sergilersek, özel ailelerimiz ferah, kaliteli ve sosyal uyumda yarar gören bireyler olarak, sağlıklı nesiller yetiştirme görevini sağlamış olurlar.

Siz kıymetli okurlarım, özel gereksinimli çocuğu olan anne-babaların beklentisi, aslında sadece empatidir. Bu empatiyi, toplumun her kesiminde, toplu taşıma araçlarında, markette, pazarda, hastanede okulda, tüm kalabalık ortamlarda göstermemiz özel gereksinimli bireyler ve aileleri için ilaç niteliğindedir. Özel gereksinimli ebeveynleri toplumdan dışlamak değil, topluma kazandırmak bir insanı “hayatta tutmak” kadar önemlidir, diyerek son cümlelerimi yine Mevlana’nın sözüyle bitirmek istiyorum. “Şikayetçi, kötü huyludur, iyi huylu şikâyet etmez, tahammül eder.”

Niyetinde iyiliği çağıranlara selam olsun…

- Advertisment -

En popüler

Mehtap Akgül Yazdı-Yolumuzun Nesi Uzun?

Mehtap Akgül Yazdı-Yolumuzun Nesi Uzun? Kıymetli okurlarım; “OTİZM”in görülme sıklığı her yıl yüksek oranda artan nöro-gelişimsel farklılık durumu olarak görüldüğünü düşünüyorum. Sebepleri bilimsel verilerle kesin olarak bulunmamış...

Devlet Bahçeli: Sayın Kılıçdaroğlu, Benim Millet ve Vatan Sevgimin Fitresini Versem Sana ve Yedi Sülalene Yüz Yıl Yeter.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, 30 Kasım 2021 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmanın tam metnini ve videosunu sunuyoruz. Muhterem Arkadaşlarım, Kıymetli...

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi 27 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Kamusen Genel Merkez Toplantı salonunda...

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın!

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın! Bu filmi biz daha önce izledik, gördük, yaşadık. Hem de daha dün kadar yakın bir zamanda… Kara Eylül’ün kara kalplileri tarafından...

Son Yorumlar