10.3 C
Ankara
28. Ocak. 2022
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Araştırma Mehtap Akgül Yazdı - Otizmde Artış ve Yayılma Hızı

Mehtap Akgül Yazdı – Otizmde Artış ve Yayılma Hızı

Kıymetli okurlarım; OTİZM, kişinin öğrenmesiyle ilgili çevresini de etkisine alan, sosyal ve iletişim gelişiminde farklılıklar ile dar bir ilgi alanı ve aynı şeyleri tekrarlayan davranışları gösteren zihinsel süreçlerdir, demiştim.

Cambridge University kaynakları doğrultusunda hazırladığım, araştırdığım bilgilere göre, Otizm kelimesi Yunanca kendisi anlamına gelen “autos” dan gelir.

Bu durum 20. y.yılın ortalarında tanınmıştır. Bugünkü anlamda otizm anlayışı 1940’ların başında Leo KANNER (1943) ve Dr. Hans ASPARGER (1944) tarafından yazılan tezlere dayanır. Bugünki anlayışımıza şeklini veren diğer önemli araştırmacılar, Lorna WING ve Christopher GİLLBERG’dir. Temple Grandin, Luke Jackson ve diğer otizmli kişilerin kişisel öyküleri bu farklılık durumuna ait bilgilerimizin gelişmesine yardımcı olmuştur.

 

OTİZM TANILAMA SÜREÇLERİ

Avusturalya’da genel olarak Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, beşinci basımı (DSM-5) kullanılarak otizm spektrum bozukluğu tanılanır. Genellikle bir çocuk doktoru ve uzman hekimlerden oluşan bir ekibin yürüteceği değerlendirme sonucu tanı bir çocuk hekimi veya uzman kurulu tarafından konulur.

 

OTİZMİN YAYGINLIĞI;

Avusturalya’da ki araştırmalarda (doğumdan önce veya sonra) otizmin bilinen bir nedeni yoktur. Genetik ve çevresel koşulların otizmin nedeni olabileceğine işaret eder. Ayrıca, otizmin her kişi için farklı nedenlerden kaynaklandığını da ileri süren araştırmalar vardır.

Avusturalya’da ki en son inceleme de her yıl 6-12 yaş arası 160 çocuktan birine otizm tanısı konduğu görülür. Otizmli erkeklerin sayısı kızlardan fazladır.

ABD’de ki YAYGINLIK ARAŞTIRMASI;

ABD Sağlık Bakanlığının hastalık kontrolü ve önleme merkezinde ADDM-NET tarafından yürütülen tarama araştırmasında; Farklı eyaletlerde yer alan toplam 14 çalışma alanındaki 8 yaş grubunda yer alan çocukların %10’unu oluşturur. Otizm tanısı konan bu hruptaki çocukların sayısı 2.685tir. Ortalama 150 çocuktan birinin otizmli olduğu belirtilmiştir. Erkeklerdeki yaygınlığın kızlardan 4-5 kat fazla olduğunu göstermiştir

İNGİLTERE’de ki YAYGINLIK ARAŞTIRMASI;

Bu araştırma 9-10 yaşlarında 56.946 çocuktan otizm tanısı alan 255 risk altında olan çocuk ve 1515 çocuk ayrıntılı araştırmadan geçirilmiştir. Değerlendirme sürecinde klinik gözlem, aile görüşmesi, dil gelişimi değerlendirmesi ve zeka değerlendirilmesi yapılmıştır. Her 100 çocuktan birinin otizmli olduğu belirtilmiştir.

Anlaşıldığı üzere sonuç değerlendirmesinde;

Otizm spektrumu bozukluğunun bölgesi, dini ve dili olmadığından benzer yaygınlık oranları da ülkemiz içinde geçerlidir. Yakın zamana dek 150’de bir görülme sıklığından Council of Exceptional Children’ın bülteninde belirtildiği gibi bu oran 100′ de bire kadar artış göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti verilerine göre otizm teşhis oranlarında %10-17 arası bir artış oranı tespit edilmektedir.

Ülkemizde otizm taraması ile yapılan net çocuk sayısı hala yoktur!

Önceki yıllarda yapılan araştırmalara göre 550 bin civarında tahmini otizmli birey mevcuttur. Milli Eğitim Bakanlığı kayıtlarında devlet okullarında eğitim alabilen 2000 otizmli çocuk vardır.

Şehrimde biz duyarlı ebeveynler ile kurduğumuz, Engelsiz Yaşam merkezi, Otizm dernekleri ve Otizm vakfı özel gereksinimli bireyler ve aileleri için hatta devletimiz için bir şanstır. Bazı illerde otizmli çocuk sahibi olarak özverili çalışmaları sürdüren ebeveynler ile otizm faaliyetleri (eğitim-öğretim-farkındalık) sürdürülmektedir. Yine otizmli çocuk sahibi ebeveynlerin kurduğu dernek ve vakıflar ile birleşerek tek çatı haline gelen Federasyonları da içine alan Türkiye Otizm Meclisi ülkemizin ciddi bir kazanımıdır. “Otizm Eylem Planı” için gayretli çalışmalarını sürdüren Türkiye Otizm Meclisi, ülkemin otizmli birey ve ailelerine yönelik devletimizin katkısıyla sunulacak önemli bir çalışma ürünüdür.

Böylece, ülkemde tanılama/tarama tedavi/eğitim ve farkındalık çalışmaları otizm eylem planı uygulamalarıyla otizmli bireylerin hayatında faydalı mesafeler kat ettirecektir. Yüce devletimizden bir an önce “Otizm Eylem Planının” hayata geçmesini diliyoruz.

Siz kıymetli okurlarım, otizm gün geçtikçe ülkemizde ve dünyada artış gösteren bir durumdur. Hala sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bizler bazen en yakınımızda, bazen komşumuzda bazen de iş arkadaşımızda otizmli çocuğa sahip ebeveynler olarak sıkça rastlaşmaya başladık. Eğer Ulusal ve Uluslararası önlemlerin yeterli alınmadığı takdirde çok ciddi sıkıntılara yol açabilecek toplumsal sorunlarla karşılaşan, geleceğe sağlıklı bakamayan nesiller ortaya çıkacaktır. Bizlere düşen en önemli görev farkındalıkları görmeye çalışarak, empati ile yaklaşmak ve en yakın çocuk psikiyatristine veya özel eğitim kurumuna yönlendirmektir.

Selam Olsun.

Mehtap Akgül

Bosder Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru Düştü toprağa yaz yağmuru Hava bu ara bir yağmurlu bir bulutlu Al şemsiyeni çık dışarı Gez, dolaş ve eğlen gün aşırı Dön yüzünü güneşe kavursun...

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi?

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi? 12 Kasım 2021'de İstanbul'da imzalanan Türk Devletleri Teşkilatı'nın ilân edilmesiyle birlikte dünyada karnı ağrımaya...

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in memur zammı hakkında SBU Darıca Farabi Eğittim ve Araştırma Hastanesi Önünde yapmış olduğu basın...

Devlet Bahçeli:Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?

Devlet Bahçeli: Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 4 Ocak 2022 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış...

Son Yorumlar