10.3 C
Ankara
7. Aralık. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Mehtap Akgül Yazdı-İstihdam Sorumluluğu

Kıymetli okurlarım; her kararlı davranışımız, bizi mutlak sonuca götürür. Elbette ki bazen, hayata dair süreçler bizi engellese de, niyetinizi gözden geçirip tekrar var gücünüzle ha gayret dediğiniz an, bilin ki mutlak sonuç gerçekleşir.

İstihdam diyelim öyleyse..

Yapılan istatistiki çalışmalar dünyadaki otizm spektrum bozukluğu yaşayan bireylerin yüzde 76-90 aralığında işsiz olduklarını gösteriyor. Otizmli yetişkin bireyler, yeteneklerine etki ederek iş yerlerindeki iletişimini etkileyebilmektedirler. Otizm spektrumlu genç/yetişkin bireylerin karşılaştıkları en büyük engel, bir iş ve sosyal statü bulmak, bunu korumak için destek eksikliğidir.

İstihdam, toplumda ki özel gereksinimli bireylerin tam katılımıyla esastır. Ayrıca, onların yeteneklerini kullanacak olan şirketler içinde yararlıdır. Araştırmalar, özel gereksinimli bireyleri çalıştırması sonucunda, personel sürekliliğinde istikrarlı ilerleyen şirket politikasına sahip olduklarını göstermektedir.

– Engellilerin haklarına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde belirtildiği gibi, sadece istihdam hakkına sahip olmaları yanında, ayrıca kamu ve özel kuruluşların çalışkanlıklarından yararlanabileceği karlı bir yatırımdır.”

– Ülkemizde özel gereksinimli bireylerin İŞ-KUR gibi devlet kurumlarımıza başvurmaları sonucu gerekli destekler verebilecektir.

– Bunların yanı sıra,ülkemizde özel sektör yatırımcıları duyarlı işverenleriyle üstelenebileceği sorumluluklarına, özel gereksinimli bireyleri çalıştırarak başarılı birşirket politikası gerçekleştirmeleri mümkündür.

– Otizm spektrumlu bireyler yetenekleri alanında muhteşem odaklanma kapasiteleriyle çok verimli bir iş disiplini içerisinde çalışabilirler.

Otizm spektrum yelpazesinde düzeylerine göre, istihdam edebilecek bireyler, toplumumuzda yer aldıkça refah içerisinde yaşayabilen vicdanlı Türk toplumu olmanın gururunu taşıyacağız.

Özel gereksinimli bireyler yaşamın her alanında istihdam edilmeleriyle, ülkemiz kamu/özel sektörde faydalı farklı hizmetlere yer vermesi ile gerçekleşebilir. Bu farkındalık geliştiren istihdam koşulları, başta biz ailelere ve toplumumuza çok kıymetli kazanımlar sunacaktır.

Şöyle ki; özel gereksinimli bireylere fırsat verildiğinde, çalışma alanlarından üretmelerinin çokta imkansız olmadığını göreceksiniz.

Beyninde kararlılık, kalbinde iyilik taşıyan, tüm insanlığa, selam olsun!

- Advertisment -

En popüler

Mehtap Akgül Yazdı-Yolumuzun Nesi Uzun?

Mehtap Akgül Yazdı-Yolumuzun Nesi Uzun? Kıymetli okurlarım; “OTİZM”in görülme sıklığı her yıl yüksek oranda artan nöro-gelişimsel farklılık durumu olarak görüldüğünü düşünüyorum. Sebepleri bilimsel verilerle kesin olarak bulunmamış...

Devlet Bahçeli: Sayın Kılıçdaroğlu, Benim Millet ve Vatan Sevgimin Fitresini Versem Sana ve Yedi Sülalene Yüz Yıl Yeter.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, 30 Kasım 2021 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmanın tam metnini ve videosunu sunuyoruz. Muhterem Arkadaşlarım, Kıymetli...

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi 27 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Kamusen Genel Merkez Toplantı salonunda...

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın!

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın! Bu filmi biz daha önce izledik, gördük, yaşadık. Hem de daha dün kadar yakın bir zamanda… Kara Eylül’ün kara kalplileri tarafından...

Son Yorumlar