10.3 C
Ankara
16. Mayıs. 2022
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Mehtap Akgül Yazdı - Her Nefesin Işığındır

Mehtap Akgül Yazdı – Her Nefesin Işığındır

Mehtap Akgül Yazdı – Her Nefesin Işığındır

Sloon Dijital Gökyüzü araştırmalarında (SDSS) görevli bilim adamları, yıldızların atmosferlerindeki kimyasallarla ilgili bilgi edinmeleri amacıyla New Mexico’da Apache Point gözlemevindeki teleskobu kullandılar. Tayf ölçüm tekniği ile çıkardıkları sonuç şöyle ki; bilim adamları insanların “yıldız tozu” taşıdığına dair eski bir inanışı yaptıkları araştırmayla desteklediler.
Bu makaleyi okuduktan sonra, “ışık saçmak için önce yanmak mı gerekir?“ diyerek düşüncelere daldım. Elbette sanıldığı kadar kolay değil dedim…

Değerli okurlarım, tecrübe edindiğim alan ile bilgi edindiğim alanımdan sizlere sağlıklı yarınlar için yine bir konu belirledim. Hamilelikte Folik Asit kullanımının otizme olan etkisi…

Yapılan araştırmalara göre gebelikte çok fazla folik asit alan annelerin çocuklarında “otizm” görülme riski artabiliyor. Doğumdan sonra annelerin kanındaki folat seviyesini ölçen araştırmacılar, folat seviyesi normalin çok üzerinde olan annelerin çocuklarına göre, iki kat fazla oranda “Otizm Spektrum Bozukluğu” izlendiğini kaydetti. Folik asit kana karıştığı an itibariyle folat olarak adlandırılır. Yine kanında yüksek seviyede B12 vitamini görülen annelerin çocuklarında bu, ”Otizm Spektrum Bozukluğu” görülme oranı normal seviyedekilere göre üç kat daha fazladır.

Dr. Ramkripa Raghavan, yürüttüğü çalışmanın yüksek folik asit ve B12 vitamini ile otizm riski arasında bir ilişki olabileceğini düşündüğünden, bu çalışmaların B12 ve folikasit vitaminlerinin vücuda ne kadarının fazla olarak nitelendirilmesi gerekiyor sorusuna cevabı, folik asit için 59 nm /L, B12 için 600pm /L sınır olarak kabul etmiştir.

Doktorlar, anne olmayı düşünen veya hamile olan kadınlara, bebeğin sağlıklı beyin ve omurilik gelişimi için günlük folik asit takviyesi öneriyor. Kadınlarda gerekli izlemeler /tahliller yapılmadan fazlaca alınan vitaminlerin (folik asit, B12) sinir sistemi üzerinde olumsuz gelişimlerin görüleceği yine Dr. Raghavan tarafından söylenmiştir.

Dr. Raghavan hamile ve hamile kalmayı düşünen yukarıda belirttiğim vitamin izleme yöntemini kullanarak 1400 anne ve çocuktan toplanan veriler ışığında yürütülen araştırma yıllarca sürmüştür.
Sonuçlar ise; otizmin gelişme riski ile yüksek seviyedeki folik asit ve B12 vitamini arasında bir ilişki kurulabileceğini gösteriyor. Fazla vitamine maruz kalan çocuklar diğerlerine göre 17 kat daha fazla otizm riski taşıyor. Yine de daha önce belirttiğim üzere; bu çalışmalar daha aydınlatıcı ve geniş araştırmalarla desteklenmelidir.

Siz değerli okurlarım; iyi bir beslenme düzeninin sağlıklı gebelik için şart olduğunu ve vitamin ihtiyacı tahliller neticesine göre doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Böylece otizm ve gelişimsel sağlık problemleri riski daha da azalabilecektir. Aldığınız her türlü sağlıklı önlemlere rağmen karşılaştığınız Otizm spektrum bozukluğu durumunu doğru eğitim, kaliteli sağlıklı yaşam tarzı ve olumsuz psikolojik etmenlerden uzak durarak baş etmek mümkündür. Yeter ki inanalım ve özel bir durum olan otizm spektrum bozukluğu sürecinde yaşadığımız mücadeleden vazgeçmeyelim.

Canım oğluma her gece uyumadan kulağına seslendiğim bir söz ile cümlelerimi sonlandırıyorum. Oğlum sen benim hayatımda parlayan ayım ol, ben milyonlarca yıldızdan vazgeçeyim.”

Selam olsun O’nun seçkin kıldığı kullarına…

- Advertisment -

En popüler

Leyla Düzel Yazdı – Dini İlim İle Harmanlayan Tek İnanç Sistemi İslam’dır.

Leyla Düzel Yazdı - Dini İlim İle Harmanlayan Tek İnanç Sistemi İslam'dır. Hurafeler ilmi reddeder ve her dinin uydurulmuş ve gerçeğinden kopuk birçok bilimden uzak...

Türk Bürosen Banka Promosyonlarının Güncellenmesi İçin Dilekçelerini SGK’ya Teslim Etti

Türk Bürosen Banka Promosyonlarının Güncellenmesi İçin Dilekçelerini SGK'ya Teslim Etti Konuyla ilgili Türkiye Kamusen Türk Bürosen Genel Merkezi Ankara Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik Hizmetleri ve...

Devlet Bahçeli: Bizim Osmanlarımız Soyludur, Dualıdır, Vatanseverdir. Onların Kavalalı Osmanı da Türkiye’nin Sabıkalı Düşmanıdır.

Devlet Bahçeli: Bizim Osmanlarımız Soyludur, Dualıdır, Vatanseverdir. Onların Kavalalı Osmanı da Türkiye’nin Sabıkalı Düşmanıdır. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 10 Mayıs 2022...

Leyla Düzel Yazdı – Ah CHP, Vah CHP

Leyla Düzel Yazdı - Ah CHP, Vah CHP CHP, kurucusu olduğu partiden Atatürk'ü ve 6 Ok'un izlerini siler; TIK YOK. CHP, partide ne kadar Atatürk'çü varsa...

Son Yorumlar