10.3 C
Ankara
29. Eylül. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı - Farklılıkta Güzeli Görmek

Mehtap Akgül Yazdı – Farklılıkta Güzeli Görmek

Mehtap Akgül Yazdı – Farklılıkta Güzeli Görmek

Değerli okurlarım, yine farkındalık içeren cümlelerimde sizlerle buluşmanın mutluluğunu taşıyorum.

Otizmin tam nedenin bilinmediği günümüzde birçok bilim insanları halen otizmin nedenleri ile genetik ilişkisi konularını araştırmaktadırlar.

Otizm; yaygın gelişimsel bozukluk; birden fazla bozukluğu içeren genel bir tanı grubu olup, erken çocukluk döneminde başlayan sosyal etkileşim, iletişim, dil gelişimi ve davranış alanların da çoklu temel fonksiyonların gelişmesinde gecikmeleri de içeren bir spektrum bozukluğudur. Bu grupta yer alan ve en çok bilinen yaygın gelişimsel bozukluk “Otizm Spektrum Bozukluğu”dur.

Otizm Spektrum Bozukluğu’nun tanımındaki unsurları detaylandırmak gerekirse;

– Bebeklikten itibaren karşısındakinin gözüne bakamama

– Ortak dikkat ve işaret etme davranış yetersizliği

– Üç yaşından önce ortaya çıkar

– Ciddi sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğunun yanında, sosyal davranış, dil, algısal fonksiyonlar, tekrarlayan davranışlar ve ilgilerle kendini gösteren, hafiften ağıra kadar seyreden, her bireyde farklı özellikleri olan gelişimsel nörobiyolojik bir bozukluktur.
Otizm ve üstün zeka arasında bağlantı da olabilir. Otizm genlerini taşıyanların zeka testlerinde daha başarılı olabileceği belirlendi. İskoçya’daki Edinburgh ve Avustralya’daki Queensland üniversitelerinden bilimcilerinin araştırması, otizm riskini arttıran genleri üstün zeka ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Bilimciler, yaklaşık 10 bin kişiyi bir dizi zeka testine tabi tuttu ve DNA’larını inceledi. Hiç otizm belirtileri göstermeyen ancak bu sendromla bağlantılı genetik izler taşıyanların testlerde ortalamadan daha iyi sonuçlar elde ettiği görüldü.

Aynı testleri 921 ergen ikizle de tekrarlayan bilimciler, otizmle bağlantılı genlerin zeka ile ilişkili olduğuna dair daha fazla bilgiye ulaştılar.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Toni-Kim Clark’a göre, bulgular, otizm riskini arttıran genetik varyasyonların otizmli olmayanların zekasını olumlu yönde etkiliyor.

Prof. Nick Martin de Rain Man gibi filmlerde de otizm ve dehalık arasındaki “ince çizginin” ele alındığını hatırlatmış ve araştırmalarına göre, otizm riskini arttıra genlere sahip kişilerin spektrum belirtilerini göstermeyenlere avantaj sağladığına dikkat çekmiştir.

Bu araştırmalar “MolecularPsychiatry” dergisinde yayımlanmıştır.

Araştırmalara göre, otizm spektrum bozukluğundaki bazı bireylerin ortalama zekadan daha ileri düzeyde görsel ve konuşma becerisi gerektirmeyen akıl yürütme yetilerini kullanarak karmaşık sorunları çözebilmelerini sağlayan sözel olmayan zekaya sahip olduğu biliniyor.
Evet, kıymetli okurlarım, aslında her farklılık zorluk içerir yeter ki güzeli görelim bize umut yeter diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

SELAM OLSUN.

Mehtap AKGÜL

BOSDER BAŞKANI

- Advertisment -

En popüler

Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi

Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi   Tüm lisans öğrencilerimizi, İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” düsturundan hareketle oluşturulan ve faaliyetlerine başlayan Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı projesine...

Niyazi Tuncer Yazdı – Devlet Bahçeli Ne Yapıyor?

Niyazi Tuncer Yazdı - Devlet Bahçeli Ne Yapıyor? Seksen ihtilalinden itibaren başlayarak, doksanların ortası yani, Rahmeti Rahmana kavuşana kadar rahmetli Başbuğumuz için söylenen; kabaca “Bu...

Mehtap Akgül Yazdı – Umut Hep Var!

Mehtap Akgül Yazdı - Umut Hep Var! Kıymetli okurlarım, farklılıklar her gün hayatımızda ve bu nedenle farkındalığa dair net ifadelerimi nesillerimiz için her yazımda sizlere...

Çeker: Yalan-Sen’ den Yalanlar!!!

Çeker: Yalan-Sen’ den Yalanlar!!! Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, ikinci temsilci buluşmasını Darıca İlçesinde gerçekleştirdi. Toplantı da yaptığı konuşmada, “ Malum-Sen diyorduk ama...

Son Yorumlar