10.3 C
Ankara
17. Ocak. 2022
No menu items!
Ana Sayfa Köşe Yazısı Leyla Düzel Yazdı - Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Leyla Düzel Yazdı – Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Leyla Düzel Yazdı – Yabancı Ülke Büyükelçilerinin Muhalefet Partileri İle Gizemli İlişkileri

Yanlış hatırlamıyorsam 2006 senesi idi. ABD Büyükelçisi Wilson Ankara’ya yeni atanmıştı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi Şubat ayında ziyaret etmek istemişti. Sayın Bahçeli “Acele etmesinler, diğer partileri gezsinler sonra bana gelsinler.” demişti.

MHP, Mayıs gibi Amerikan elçisine istediği randevuyu vermiş ve görüşme oldukça elektrikli bir ortamda geçmişti. Bu görüşmede Wilson, Bahçeli’ye, “İktidardan şikayetçi olduğunuz konular var mı?” sorusunu yöneltmiş.

Wilson’ın sorusu üzerine Sayın Bahçeli hoşnut olmadığı durumlarda her zaman yaptığı gibi kaşlarını çatmış ve önce Amerika’nın Ortadoğu politikalarını ve PKK ile ilişkisini sert bir dille eleştirmiş, Türk Askerine çuval geçirme hadisesinin hesabını sormuş ardından “Takdir edersiniz ki, yabancı bir devletin büyükelçisi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidarını konuşmam veya sorun iletmem mümkün değildir!” demiş ve görüşmeyi sonlandırmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli tüm konuşmaları kayıt altına aldırarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na da göndermeyi ihmal etmemişti.

Bir süre sonra Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle’un da ziyareti olmuştu. O da Devlet Bahçeli’yi tanımayan ve diğer partiler ile aynı kefeye koyan Wilson gibi, “İktidarla olan problemleriniz nedir?” diye sorma gafletine düşmüştü. Devlet Bahçeli de kelimesi kelimesine Wilson’a verdiği yanıtı, Doyle’a da tekrarlamıştı.

Yine kayıt altına alınan konuşmaları Dışişleri Bakanlığı’na göndermişti.

O dönem yönetime hakim olan AKP iktidarını her gün eleştiren Bahçeli, muhalefette olmasına rağmen işte böyle adı gibi ilkeli Devlet adamıdır.

Şimdikiler gibi kapı ardında kayıt tutulmadan hiçbir büyükelçi ile konuşma yapmaz, ülkesini çekiştirmezdi.

Bir süredir yabancı büyükelçiler Millet İttifakı partilerini kapı komşusu yaptılar.

Devlet ciddiyetinden uzak baş başa yapılan bu konuşmaların kayıtları tutuluyor mu?

Dışişleri Bakanlığına bu kayıtlar teslim ediliyor mu?

Türk Milleti’nin bir ferdi olarak merak ediyorum.

Lütfen kamuoyuna açıklar mısınız?

Yabancı büyükelçiler ile ne konuşuyorsunuz?

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru Düştü toprağa yaz yağmuru Hava bu ara bir yağmurlu bir bulutlu Al şemsiyeni çık dışarı Gez, dolaş ve eğlen gün aşırı Dön yüzünü güneşe kavursun...

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi?

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi? 12 Kasım 2021'de İstanbul'da imzalanan Türk Devletleri Teşkilatı'nın ilân edilmesiyle birlikte dünyada karnı ağrımaya...

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in memur zammı hakkında SBU Darıca Farabi Eğittim ve Araştırma Hastanesi Önünde yapmış olduğu basın...

Devlet Bahçeli:Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?

Devlet Bahçeli: Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 4 Ocak 2022 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış...

Son Yorumlar