10.3 C
Ankara
19. Haziran. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: Lojistik Üssü İle İstihdam

Kenan Kuru: Lojistik Üssü İle İstihdam

Konuyla ilgili bir yazılı basın açıklaması yapıldı.
Açıklama şöyle;

Trabzon ili, Sürmene İlçesinde yapılması planlanan lojistik limanı için, İyidere Belediye Başkanı Limanın İyidere’ ye alındığını müjde diye açıklamıştı. Trabzon TÜRKAV, Lojistik Merkezin sağlayacağı kazanımlarını tarihsel bakışla ifade ederek Trabzon – Sürmene’ den kaydırılmasının doğru olmayacağını 2020 tarihinde kamuoyuna açıklamıştı. 2020 tarihinde ihalesi yapılan projenin çok önemli proje olduğunu TÜRKAV ifade etmiş olmasına rağmen Trabzon sadece seyretmiştir. TÜRKAV, İyidere Belediye Başkanının arzularıyla, çalışmalarıyla “çok çalıştık ve başardık” diyerek ortada olan sonucun eksik ve yetersizliğine dikkat çekmişti. TÜRKAV, neden Sürmene’de yapılması gerektiğini, “Sürmene’nin tarihsel özelliklerine kısaca bakarak Temmuz 2020 tarihinde değerlendirmiştir. Basında geniş yer almıştır. Trabzon basınının hassasiyetine, duyarlılığına teşekkür ediyorum.

Bakın bu tarihi hatırlatmayı tekrar kamuoyu ile paylaşıyorum; Trabzon-Erzurum güzergâhına alternatif olarak düşünülen ilk yol Sürmene İskelesi bağlantılıydı. İstanbul’dan veya diğer Karadeniz Limanlarından gemilere yüklenilen zahire için Sürmene iskelesi değerlendirilmiştir. Trabzon iskelesinden denizden 24 mil uzakta olan Sürmene iskelesi, kara yolu ile 16 kervan konağı mesafe ile Kars’a bağlanmaktaydı. Batum – Sürmene iskelesine 120 mil uzaktadır… Tarihsel bakışla Sürmene deniz özelliğinde de önemli görevleri öngörülmüştür. Daha önce olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğunu halkıyla yerine getirmiş Sürmene, bu günde hakkı olan lojistik desteği beklemektedir.”

Rize – İyidere’ de yapılacak projenin işletmeye açılması halinde kazanımlarına dikkat çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanına soruyoruz; Rize’ye kaydırılan Lojistik üssün kazanımları konusunda sayısız faydalarının olacağı muhakkaktır. Öyle olmaktadır ki büyük mücadeleler verilerek Trabzon’ dan Rize’ye kaydırıldığını İyidere Belediye Başkanı ifade ederek amacının dışına taşımıştır.
Trabzon Milletvekilleri Sürmene’nin elinden alınan liman üssünün, büyük bir istihdam ve hareketlilik kazandıracağını görememiş olacaklar ki beklenmiştir?
Proje hayata geçirilmesi halinde İstihdam gibi, Yaklaşık 500 milyon dolarlık üretim etkisi gibi… 1.000 kişiye doğrudan 8.000 kişiye dolaylı istihdam edilerek bölge ekonomisinde önemli yer alacağı ifade edilmiştir. Ancak, Trabzon’ a, Sürmene’ ye istihdam için bu sayının kaçının verileceği ve Lojistik üssün Trabzon için ekonomik girdileri değerlendirilmiş midir?
Sürmene’nin tarihsel varlığı ortada iken, İyidere ilçesine kaydırılan proje için “İyidere Belediye Başkanı, çok ama çok çalıştık” diyerek ilçesine kazandırmanın mutluluğunu yaşarken, Trabzon’ dan lojistik liman üssünün önemi hayata geçirildiğinde anlaşılacaktır.
Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Cengiz Kesici Yazdı – Sınav Öncesi Beslenme

Kısa adı USAYDER olan ve Ankara’da kurulu bulunan Uluslararası Sağlıklı Yaşam Derneği Genel Başkanı Uzman Gıda Mühendisi Cengiz Kesici'den sınav öncesi beslenmenin önemi konulu...

Kerem Taşkın – Hatıralar

Dün gece yine küstüm hatıralara Beni bir başıma bıraktı gece yarılarına Sessizlikte boğuldum tek başıma Islandı yastığım gözyaşlarımla Özlüyorum o mesut günleri Bilmem ki gelir mi geri Baktım şöyle bir...

Mehtap Akgül Yazdı – Bilinçli Farkındalık

Bu hafta sizlere sunmak istediğim konum “Otizmde Zekanın Etkisi”. Algı; Bir duyu organımızda tepki uyandıran enerjidir. Duyuların organizasyonu, koordinasyonudur. Zeka; Düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama,...

Denizli Radyo Yayıncıları Derneği Dört Yaşında

Denizli Radyo Yayıncılar Derneği Dördüncü yaş günü pastasını Pamukkale Belediye başkanı Avni Örki ve Radyo Yayıncılar Derneği Başkanı Bülent Çelik birlikte kesti. 4 Yıl önce...

Son Yorumlar