10.3 C
Ankara
28. Ocak. 2022
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Trabzon’ un tarihi varlığının yanında, tabiatının insanlığa sunduğu özellikleri bulunmaktadır.
Tonya Kadıralak ve Köprübaşı Barma yaylaları da Mavi çiçek bitki varlığıyla Trabzon’ un tabiat harikası yerlerinden bazılarıdır.
Uluslararası Bern sözleşmesiyle koruma altına alınan “MAVİ YILDIZ” yaylasına gölet yapılması için planlanan ihaleye onay verildiği açıklaması gündemde yer almaktadır? TÜRKAV olarak ifade etmekteyiz ki; Tonya Kadıralak yaylasında planlanan “GÖLET” in Kamu hizmetiyle yapılmasını ve turizme kazandırılmasını faydalı görmekteyiz. O halde Trabzon, dağları, tepeleri, yaylaları, denizi ve göletleriyle bir bütün olarak özelliklerini bünyesinde barındırarak turizme kazandırılması olmalıdır.
Diğer taraftan Trabzon’ un ayrı bir köşesinde, tabi özelliği ve güzelliği bulunan tabiat harikası yerlere kendi isimleri verilmelidir. İsim arayışı gerekmemektedir?
KADIRALAK NEDEN UZUNGÖL OLSUN? Olmasına da gerek yoktur.
Kamu Hizmetlerinin sorumluluğuyla TÜRKAV ifade etmektedir ki, ortak toplumsal değerler sisteminden gelişebilen bu değerler sistemini nasıl kullanabiliriz? Konforu ve geometrik standartları düşük, fakat kültür standartları yüksek eserler yapmak mecburiyetindeyiz. Buradan bakmak gerekmektedir. Çünkü insanların, özellikle çocukların çevresiyle bilinçli olarak yüksek kültür düzeyinde yaşama hakları olduğunu anlamak zorundayız.
Bakın, modern çağın birkaç büyük yanılgısını ifade etmekte fayda görüyorum; Trabzon’ da varlığı bulunan Ülkemizin çok önemli bir tabiat harikası Uzungöl’ ün, tabi özelliği korunabildi mi? Yalnız insanlara barınak yapmakla yetinmeyi düşünmek, bu hakkın teslim edilmemesi olmamış mıdır? Örnek verirsek, Konfüçyüs ne diyordu; mevcut Yönetici kendinden önce gelmiş iki Yöneticinin kültürünü birleştirmesine;” O ne güzeldir. Onun için bu Yöneticiyi takip ediyorum” diyordu.
Uzungöl’ ün etrafında inşa edilen yapılar, yanındaki yapıyı etkilemektedir. Her inşa edilen yapı, O eseri sipariş edenin de yaşayamayacağı noktaya taşınmıştır.
Tonya Kadıralak Kendisine benzeyerek çevrenin bilincinde olur ise, Trabzon daha da büyüyecektir.
Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru

Kerem Taşkın- Yaz Yağmuru Düştü toprağa yaz yağmuru Hava bu ara bir yağmurlu bir bulutlu Al şemsiyeni çık dışarı Gez, dolaş ve eğlen gün aşırı Dön yüzünü güneşe kavursun...

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi?

Öğretim Görevlisi Muhittin Gümüş Yazdı-Kazakistan Nereye Gidiyor? İşgal mi Değişim mi? 12 Kasım 2021'de İstanbul'da imzalanan Türk Devletleri Teşkilatı'nın ilân edilmesiyle birlikte dünyada karnı ağrımaya...

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme

Sağlıkçılardan Füzeli Gönderme Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in memur zammı hakkında SBU Darıca Farabi Eğittim ve Araştırma Hastanesi Önünde yapmış olduğu basın...

Devlet Bahçeli:Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?

Devlet Bahçeli: Belediye’ye Terörist Almanın Neresi Milli İradenin Hükmüdür?Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 4 Ocak 2022 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış...

Son Yorumlar