10.3 C
Ankara
19. Haziran. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Kenan Kuru: Kadıralak Yaylası Uzungöl Olmasın!

Trabzon’ un tarihi varlığının yanında, tabiatının insanlığa sunduğu özellikleri bulunmaktadır.
Tonya Kadıralak ve Köprübaşı Barma yaylaları da Mavi çiçek bitki varlığıyla Trabzon’ un tabiat harikası yerlerinden bazılarıdır.
Uluslararası Bern sözleşmesiyle koruma altına alınan “MAVİ YILDIZ” yaylasına gölet yapılması için planlanan ihaleye onay verildiği açıklaması gündemde yer almaktadır? TÜRKAV olarak ifade etmekteyiz ki; Tonya Kadıralak yaylasında planlanan “GÖLET” in Kamu hizmetiyle yapılmasını ve turizme kazandırılmasını faydalı görmekteyiz. O halde Trabzon, dağları, tepeleri, yaylaları, denizi ve göletleriyle bir bütün olarak özelliklerini bünyesinde barındırarak turizme kazandırılması olmalıdır.
Diğer taraftan Trabzon’ un ayrı bir köşesinde, tabi özelliği ve güzelliği bulunan tabiat harikası yerlere kendi isimleri verilmelidir. İsim arayışı gerekmemektedir?
KADIRALAK NEDEN UZUNGÖL OLSUN? Olmasına da gerek yoktur.
Kamu Hizmetlerinin sorumluluğuyla TÜRKAV ifade etmektedir ki, ortak toplumsal değerler sisteminden gelişebilen bu değerler sistemini nasıl kullanabiliriz? Konforu ve geometrik standartları düşük, fakat kültür standartları yüksek eserler yapmak mecburiyetindeyiz. Buradan bakmak gerekmektedir. Çünkü insanların, özellikle çocukların çevresiyle bilinçli olarak yüksek kültür düzeyinde yaşama hakları olduğunu anlamak zorundayız.
Bakın, modern çağın birkaç büyük yanılgısını ifade etmekte fayda görüyorum; Trabzon’ da varlığı bulunan Ülkemizin çok önemli bir tabiat harikası Uzungöl’ ün, tabi özelliği korunabildi mi? Yalnız insanlara barınak yapmakla yetinmeyi düşünmek, bu hakkın teslim edilmemesi olmamış mıdır? Örnek verirsek, Konfüçyüs ne diyordu; mevcut Yönetici kendinden önce gelmiş iki Yöneticinin kültürünü birleştirmesine;” O ne güzeldir. Onun için bu Yöneticiyi takip ediyorum” diyordu.
Uzungöl’ ün etrafında inşa edilen yapılar, yanındaki yapıyı etkilemektedir. Her inşa edilen yapı, O eseri sipariş edenin de yaşayamayacağı noktaya taşınmıştır.
Tonya Kadıralak Kendisine benzeyerek çevrenin bilincinde olur ise, Trabzon daha da büyüyecektir.
Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Cengiz Kesici Yazdı – Sınav Öncesi Beslenme

Kısa adı USAYDER olan ve Ankara’da kurulu bulunan Uluslararası Sağlıklı Yaşam Derneği Genel Başkanı Uzman Gıda Mühendisi Cengiz Kesici'den sınav öncesi beslenmenin önemi konulu...

Kerem Taşkın – Hatıralar

Dün gece yine küstüm hatıralara Beni bir başıma bıraktı gece yarılarına Sessizlikte boğuldum tek başıma Islandı yastığım gözyaşlarımla Özlüyorum o mesut günleri Bilmem ki gelir mi geri Baktım şöyle bir...

Mehtap Akgül Yazdı – Bilinçli Farkındalık

Bu hafta sizlere sunmak istediğim konum “Otizmde Zekanın Etkisi”. Algı; Bir duyu organımızda tepki uyandıran enerjidir. Duyuların organizasyonu, koordinasyonudur. Zeka; Düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama,...

Denizli Radyo Yayıncıları Derneği Dört Yaşında

Denizli Radyo Yayıncılar Derneği Dördüncü yaş günü pastasını Pamukkale Belediye başkanı Avni Örki ve Radyo Yayıncılar Derneği Başkanı Bülent Çelik birlikte kesti. 4 Yıl önce...

Son Yorumlar