10.3 C
Ankara
3. Aralık. 2021
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Araştırma Afganistan’da Barışı Sağlaması Gereken NATO Değil, Komşuları Orta Asya Türk Devletleri

Afganistan’da Barışı Sağlaması Gereken NATO Değil, Komşuları Orta Asya Türk Devletleri

Afganistan’da Barışı Sağlaması Gereken NATO Değil, Komşuları Orta Asya Türk Devletleri

Batuhan ATEŞ

Afganistan’da Nato askeri barış gücü ve Amerika’nın çekilmesiyle beraber ülkede Taliban’ın etkisi artmaya başladı. 81 ili ele geçiren Taliban, hükümet ile son derece sert bir iç savaş halinde ABD ve Nato 11 Eylül’e kadar askerlerini geri çekeceğini duyurdu. Fakat son yapılan Nato toplantısında Stratejik öneme sahip olan Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği Nato üyesi olan Türkiye’ye bırakılması isteniyor. Özellikle Batı ülkelerinin bu havalimanın kesinlikle korunmasını ve diplomatik stratejik olarak önemli olduğunu vurguluyo. Afganistan hükümeti Havalimanın koruyuculuğunu Türkiye’nin üstlenmesini doğru karşılıyor fakat ülkede büyük bir etkisi olan Taliban Nato askeri gücünün ve Türkiye dahil tüm devletlerin bir an önce ülkeyi terk etmesini istiyor.

Türkiye ne düşünüyor ?

Türkiye ise bu havalimanının güvenliğini sağlamak için Afganistan’da kalmayı değerlendiriyor. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğer kalınacak ise lojistik ve stratejik destek için ABD’nin Türkiye’ye yardım etmesini istiyor ve askeri güç olarak Macaristan ve Pakistan askerlerinin de bulunmasını istiyor.

Son durum ne ?

BM Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons’un, BM Güvenlik Konseyi ile paylaştığı bilgiye göre bu ilçelerin 50’den fazlası Mayıs ve Haziran’da Afganistan kontrolüne geçti, Taliban son dönemde saldırılarını artırdı.

AFP’ye konuşan Uluslararası Kriz Grubu’ndan Andrew Watkins “Taliban büyük kentlerin çevresinde güçlerini artırıyor ama bu kısa süre içinde o kentleri almaya çalışacakları anlamına gelmiyor” diyor ve ekliyor:

“Kabil’in düşüşü yakın değil. Taliban askeri açıdan karşı koyulamaz bir güç değil.”

Orta Asya Devletleri barış görevi yapabilir mi ?

Afganistan’da yaşanan bu kriz iç savaşa sürüklenecek gibi görünüyor. Nato ülkeleri Türkiye dışında Taliban ve Afganistan hükümetine hiçbir bağlamda ortaklığı ve yakınlığı bulunmuyor. Afganlar kültürüne dinine diline sahip çıkan geleneksel bir toplum diyebiliriz. Afgan halkını topluluğunu en iyi şekilde anlayacak onların ortak değerlerine sahip çıkacak yine komşuları Orta Asya Devletleri ve Türkiye olduğu aşikardır. Afganistan baskıcı ve işgalci Devletlerden çok çekti. Rusya ve Amerika ülkeyi sahiplenmek istedi. ABD Nato barışı adı altında yanlış politika izleyerek Afgan halkının kötü algısıyla karşılaştı. Şu andan itibaren ülkeden NATO’da uzaklaşında bu zor durumun üstesinden Türkiye ve Afganistan’a komşu olan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri Özbekistan, Türkmenistan ve Pakistan’ın gelmesi halk tarafından büyük bir umut topluyor.

Afgan halkı ne düşünüyor?

AFP’nin aktardığına göre imkanı olan herkes ülkeden çıkmanın peşinde. Çoğu kişinin ilk tercihi Türkiye. Devlet yetkililerinin de önemli bir kısmının ailelerini ülke dışına çıkardığı aktarılıyor.

ABD ve diğer NATO ülkeleri ise Afganistan’da kendileri için çalışmış kişilere vize vermekte zorlanıyor. Bu kişiler Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi durumunda saldırıya uğramaktan endişeleniyor.

Taliban ise “pişmanlık gösteren” kişilere bir zarar vermeyeceklerini, diplomatlar ile uluslararası yardım kuruluşlarının çalışanlarının güvenliğini garanti edeceklerini söylüyor.

Kırım haber ajansı Kırgızistan muhabiri Batuhan Ateş hali hazırda Kırgızistan’a okumaya gelen ülkede asker akrabaları ve öz abisinin Hükümet için çalışan bir memur olduğunu aktaran Türkmen kökenli Afganistan vatandaşı üniversite öğrencisi Seraj Arsali ile ülkenin son durumunu ve bundan sonra neler olabileceğini konuştu.

Seraj Arsali şu sözlere yer verdi, Taliban’ın asıl talebi ülke de yabancı güçlerin bir an önce çıkması Kafir sayılan her milletin Afganistan topraklarından gitmesini istiyorlar. Şu anda iç savaştayız, Taliban’ın desteğini kim veriyor bilmiyoruz. Taliban’ı destekleyen kim deseler Pakistan diyebiliriz. Çünkü Taliban askerlerinin %80 i Pakistan’da askeri eğitim aldıklarını söylüyorlar. Bunun yanı sıra Amerika ve İran’ın da desteklediklerini düşünüyoruz. Halkımız Taliban’ı kesinlikle istemiyor ve sevmiyor. 40 senedir iç savaş hiç bitmiyor. Artık halk savaşın bitmesini umut ederek kimsenin ölmesini istemiyor. Halk artık son sabrını yaşıyor. Bir de bir sorun var Taliban’ın yanı sıra ülkede çok millet var herkes kendi halkını savunuyor ve benim sözüm geçecek diyor, Bu sebepten birlik olamadığı için çok yıpranıyoruz. Şu anda yaşadığımız zor durumda sonuç olarak benim görüşüm ya Devlet kazanacak yada Taliban. Savaşın bu derece güçlü yaşanmasının sebebide ekonomik zor durum açıktan fakirlikten insanlar artık ya asker oluyor ya polis yada Taliban’a katılıyor para için. Dış güçler meselesini gelirsek Afganistan’da daima dış güçler olacak çünkü biz birliğimizi sağlayamıyoruz savaş bitmiyor. Türkiye’nin son durumlar neticesinde gelmesi bizde istiyoruz emin olun çoğu Afgan vatandaşıda ister çünkü Türkiye diğer batı ülkelerine göre bizim gönüldaşımız bizi anlarlar diye düşünüyoruz karşılıksız yardım eder. Fakat Taliban’ın ne yapıp ne yapacağını bilmiyoruz. Öncelikli konu başka ülkeler değil Taliban’ın bitmesi barış gelmesidir. Son olarak benim anlamadığım bir konuda var Afgan halkı Pakistan’ı sevmez fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabil havalimanın korunmasında Pakistan askerlerini de talep etmesi bizi şaşırttı.

BATUHAN ATEŞ / KIRGIZİSTAN

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli:Sayın Kılıçdaroğlu, Benim Millet ve Vatan Sevgimin Fitresini Versem Sana ve Yedi Sülalene Yüz Yıl Yeter.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, 30 Kasım 2021 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmanın tam metnini ve videosunu sunuyoruz. Muhterem Arkadaşlarım, Kıymetli...

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi

Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Şube Başkanı A. Ragıp Hızal 7. Olağan Genel Kurulda Güven Tazeledi 27 Kasım 2021 tarihinde Türkiye Kamusen Genel Merkez Toplantı salonunda...

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın!

Niyazi Tuncer Yazdı-Biz Yaşadık, Siz Yaşamayın! Bu filmi biz daha önce izledik, gördük, yaşadık. Hem de daha dün kadar yakın bir zamanda… Kara Eylül’ün kara kalplileri tarafından...

Türkav Çorum İl Başkanı İsmail Deli: İyi Ki Doğdun Türk’e Başbuğ Oldun

Türkav Çorum İl Başkanı İsmail Deli: İyi Ki Doğdun Türk'e Başbuğ Oldun Ülkücü Hareketin lideri, Milliyetçi Hareket Partisinin kurucusu, Türkiye Kamu Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma...

Son Yorumlar