10.3 C
Ankara
26. Ekim. 2020
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı-İmtihan

Mehtap Akgül Yazdı-İmtihan

(Sadelik ve Netlik Üzerine)

Ne diyordu yazar: Gölgesinde asla oturamayacağını bilerek ağaçlar diken bir insan, en azından yaşamın anlamını çözmeye başlamıştır.

Kıymetli okurlarım, hayata ve umuda dair yazdığım gönül sayfama hoş geldiniz.

– Kötüye mi düştün? Haydi, başa dön!

Yaşam mücadelesi kimimize göre basıp geçmek, kimimize göre kalbe dokunarak geçmek kimimize göre ise de hayatta onurlu kalabilmek için savaşın ta kendisidir.

Şşşt, Siz hangisisiniz?

Genellikle otizme dair işlediğim konulara bugün bir yenisi eklemliyim diyerek kalemimi elime aldım, kahvemi yudumladım ve gözlerimi kapayarak etraflıca düşündüm. Zihnimdeki ses şöyle diyordu mücadeleni yaz.  Ve şöyle bir soru geldi aklıma… Otizm mi beni yoruyor yoksa otizmin çözüm yollarını bilip yeterli imkanları sağlayamamak mı? Kim bilir kaç özel ebeveyn ya da kaç sorumluluk duygusuna sahip insan kendi imkanlarıyla savaşmakta dedim kendi kendime.

“Öyleyse bugün başa dön, herhangi bir durum veya konuyu imanlı iradenle ve azminle aşabileceğini zihnine yerleştir. Elinden geleni yap gerisini yüce yaradana bırak.

Belli mi olur? Bakarsın umut olur.”

İmtihan içinde imtihan vardır. Derlen toparlan da ufak bir imtihana satma kendini.

-Mevlana-

İmtihanlarımdan biri olan Otizm üzerine diyeceklerim; Otizmde en büyük problem, erken dönemde nitelikli ve yoğun özel eğitim uygulamalarının eksikliğidir. Bu eksilik devamında ailelere bitmek bilmeyen sorunlar dolu bir hayatı getirir. Otizmli çocuk ise yabancılaştığı dünya üzerinde hayata tutunma gayreti her geçen gün artar.

Öyleyse otizmde mücadelede en önemli ihtiyaçlar ve çözüm yolları nelerdir?

*Otizmin erken teşhisi önemlidir. Bu konu Ülkemizde ne yazık ki ender sayıda profesyonelleşmiş hekimlerle mümkündür.

* Erken tanı sonrası otizm için hızlı müdahale gereklidir. Bu da çocuğun düzeyine göre özel eğitim uygulamaları ile temas bulmasıyla mümkündür. Ülkemizde Otizmde bilimsel temeli olan eğitim modeli yani “uygulamalı davranış analizi / ABA” eğitimini tüm müfredatları ve donanımıyla otizmli çocuğa veren devlet okulu ve özel eğitim merkezleri sınırlı sayıdadır. Ancak önemli bir husus ise bu eğitimin her otizmli çocuğa ulaşamaması veya çok az ders saatleri (8-12 saat) ile rapor karşılığı verilmesidir. Ülkemizde Devlet hizmetlerimiz otizm konularında gelişmekte olsa da belirttiğim hususların acilen “OTİZM EYLEM PLANI” çerçevesinde uygulanması gereklidir.

*Özel ebeveynlere psiko sosyal alanda destek olunması gereklidir. Çünkü ebeveynler ihtiyaçları belirli oranda sağlanan zorlu koşullarla otizmle savaş vermektedir. Devletimizin kamu uygulamalarında otizme yönelik bu alanda çalışmaları olsa da disipliner yaklaşımla izlenen ailelerin ihtiyaçları yerel yönetimlerle de desteklenmelidir. Örneğin; Engelsiz yaşam merkezleri 81 ilde olmalıdır. Her yaşa uygun Gündüz bakım evleri de 81 İlimizde acilen hayata geçmelidir. Gündüz bakım evleri otizme yönelik, eğitim ve bakım sistemlerine ait tam kapasiteli olacak şekilde inşaa edilmelidir.

* Özel ebeveynlerin zorlu koşullarda eğitim aldırdığı ve ekonomik değeri yüksek olan terapi yöntemlerinin bilimselliği ilgili bilim kurulu tarafından incelenmeli ve geçerliliği olan terapilerin/eğitimlerin hızlıca devlet eğitim modeli sistemlerine eklenmesi sağlanmalıdır. Örneğin; spor, müzik, beslenme, konuşma terapi, ergoterepi ve yabancı dil eğitimi.

*Otizm bilim araştırma merkez ve laboratuvarları üniversitelerde veya hastanelerde açılmalıdır. Çünkü her geçen gün dünyamızda pandemiden daha hızlı ilerleyen otizmin şuanda neyden kaynaklandığı halen bilinmemektedir. Ülkemizde ender sayıda hekimlerce otizm teşhiş zamanında konulsa bile tedavi imkanları halen kısıtlıdır.

Evet, kıymetli okurlarım, ben özel bir anne olarak sizlere belirtebildiğim kısmi ihtiyaçları tüm özel gereksinimli bireylere ve de oğluma sunabilmek için azim ve kararlılıkla hayat mücadelemi sürdürüyorum.  Oğluma inanıyorum, emeklerimizin karşılığını ilahi gücün takdiri ile alacağımızı da biliyorum. Sizlere de “yeter ki umudu olsun insanın, niyeti hayr olsun akibeti de hayr olur” diyerek son sözlerimi belirtiyorum.

Şükretmeyi bilene, gönlündeki niyeti yüce Yaradana teslim edebilene Selam Olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

8.Antakya Film Festivalinin Sonuçları Açıklandı!

Türkiye’nin prestijli festivallerinden 8. Antakya Uluslararası Film festivali “Atındefne” ödülleri bu yıl tüm jüri üyelerinin de katılımıyla online olarak yapılan törenle sahiplerini buldu. 54...

Fethiye Çiftetellisi Banu Büyüksolak Tarafından Yeniden Yorumlanacak

Fethiye müzik piyasasının en sevilen seslerinden olan Banu Büyüksolak, Netd Müzik ile yaptığı anlaşma ile Fethiye çiftetellisini yeniden yorumluyor. Cover furyasına Fethiye Çiftetellisi de...

Ersin Güloğlu “Bir Delinin Delisiyim”

Arabesk ve fantezi müzik yorumcusu Ersin Güloğlu yeni teklisi ile tüm dijital platformlarda yerini aldı. Güloğlu, daha önce çıkarmış olduğu albümlerde yakaladığı başarıyı şimdilerde Tekli...

Devlet Bahçeli: Bölüşürsek Tok Oluruz, Bölünürsek Yok Oluruz.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, 20 Ekim 2020 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmanın tam metnini ve videosunu yayınlıyoruz. Değerli Milletvekilleri, Sayın Basın...

Son Yorumlar